Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vše co potřebujete vědět o vitamínu K

Většina lidí o vitamínu K2 nikdy neslyšela. I přesto, že hraje tento vitamín zásadní roli v mnoha aspektech našeho zdraví, je v naší stravě vzácný a dosud mu nebyla věnována velká pozornost. 

Vitamín K objevil zubař Weston Price, který na počátku 20. století cestoval po světě a zkoumal vztah mezi stravou a nemocemi v různých částech světa. Zjistil, že přirozená, neprůmyslová strava měla vysoký obsah určité živiny, která podle všeho poskytovala ochranu proti zubnímu kazu a chronickým nemocem. Věří se, že právě tato tajemná živina byl vitamín K2.

V době, kdy byl vitamín K objeven, byla veškerá pozornost zaměřena na jeho roli při srážení krve. 

Původně se mělo za to, že existuje jen jedna varianta vitamínu K. Později však byla identifikována jak forma K1 tak K2, které se ovšem nepovažovaly za nijak odlišné. Teprve v 21. století byla konečně rozpoznána odlišná povaha vitamínu K2. Někteří vědci se nyní dokonce domnívají, že role vitamínů K1 a K2 jsou natolik odlišné, že by měly být klasifikovány jako samostatné živiny.

Vitamín K1, nazývaný také fylochinon, se většinou vyskytuje v potravinách rostlinného původu. Ve větším množství pak například v listové zelenině, jako je mangold, petržel, špenát, řepa, brokolice nebo růžičková kapusta. Je zejména důležitý pro krevní srážlivost. Nedostatek vitaminu K1 je na rozdíl od nedostatku vitaminu K2 velmi vzácný.

Vitamín K2 neboli menachinon se nachází v živočišných a fermentovaných potravinách, zejména sýrech, vaječných žloutcích, sójových produktech a kravských játrech. Má protizánětlivé, antioxidační účinky, podporuje zdraví a vývoj kosti, snižuje riziko zlomenin, působí jako prevence osteoporózy a je důležitý pro tvorbu tkání. Stejně jako vitamín K1 také pomáhá při srážení krve. Narozdíl od něj však u vitamínu K2 dochází často k jeho nedostatku.

Vitamín K2 lze rozdělit do několika různých podtypů, z nichž nejdůležitější jsou MK-4 a MK-7.

V tomto článku se zaměříme na Vitamín K2 jako MK-7. Ten představuje nezbytný vitamin rozpustný v tucích. Přirozeně se nachází ve fermentovaných potravinách a plní řadu důležitých funkcí pro naše zdraví. Ačkoli přináší výhody všem věkovým skupinám, naše strava neobsahuje jeho dostatečné množství. Děti a dospívající potřebují vitamín K2 pro vývoj kostí, dospělí ve věku 60 let a starší by měli zase dbát na své zdraví a zachování mobility. A jak vlastně tento vitamín funguje? 

Na vitamínu K2 jsou závislé určité proteiny, které bez něj nemohou plnit své funkce. Tyto proteiny hrají důležitou roli při srážení krve, metabolismu vápníku a zdraví srdce. Jedná se o: 

  • Koagulační faktory, důležité pro srážení krve
  • Osteokalcin, který se podílí na tvorbě kostí
  • GLA proteiny, které brání ukládání vápníku do tepen. Čtěte dál a dozvíte se více.

Udržuje zdravé a silné kosti 

Řada studií může potvrdit významný vliv vitamínu K2 na kvalitu kostí. Vše začíná s vápníkem. Vápník je jeden z nejdůležitějších minerálů v lidském těle. Nachází se v našich kostech, zubech ale i krevních cévách. A právě zde je extrémně nežádoucí. Velké množství vápníku v cévách může vést k řadě kardiovaskulárních onemocnění či dokonce infarktům. Vitamín K2 je zodpovědný za to, aby vápník nezůstával v krvi ale putoval do kostí. Lépe řečeno vitamín K2 aktivuje osteokalcin (někdy nazývaný jako kostní protein). Osteokalcin je důležitý protein vylučovaný osteoblasty, buňkami, které mají na starost tvorbu kostí v těle. Díky vitamínu K2 osteokalcin čerpá vápník z krevních cév a za pomocí osteoblastů jej ukládá do kostí. 



Účinnost vitamínu K2 se zvyšuje v kombinaci s vitamínem D3

Studie zkoumající vliv vitamínu D3 a vitaminu K2 ukázaly, že vyšší příjem těchto živin výrazně snižoval riziko zlomenin kostí. Vitamín D3 je totiž důležitý pro tvorbu výše zmíněných proteinů, které jsou závislé na vitamínu K2. Jinak řečeno, vitamín D3 napomáhá vstřebávání vápníku ze střev do krve a vitamín K2 se podílí na ukládání tohoto vápníku do kostí a předchází ukládání vápníku do cévních stěn.

Pomáhá předcházet a léčit osteoporózu

V Japonsku se od roku 1995 staly doplňky vitamínu K2 schválenou léčbou osteoporózy. Osteoporóza je běžné onemocnění, který snižuje hustotu kostí a trápí zejména starší ženy. Jak již bylo zmíněno výše, vitamín K2 hraje ústřední roli v metabolismu vápníku - hlavního minerálu, který se nachází v našich kostech a zubech. Vitamín K2 aktivuje proteiny, které pomáhají udržovat zdravé kosti a předcházet osteoporóze.

Snižuje riziko srdečních nemocí a udržuje zdravé srdce 

Osteokalcin aktivovaný vitamínem K2, spouští aktivaci dalšího proteinu zvaného matrix GLA protein (MGP). Ten odstraňuje přebytečný vápník, který se může hromadit v měkkých tkáních, jako jsou tepny a žíly. Nahromadění vápníku v tepnách kolem srdce je obrovským rizikovým faktorem pro vznik srdečních chorob. Proto vše, co může snížit tuto akumulaci vápníku, může pomoci předcházet srdečním nemocem. Právě MGP aktivovaný vitamínem K2 je považován za nejsilnější faktor při prevenci či dokonce zvrácení kardiovaskulárních onemocnění.

Mnoho lékařů doporučuje doplňky stravy s vápníkem ženám po menopauze, pro prevenci nebo léčbu osteoporózy. Otázkou je, zda by neměli zvážit i doplňování vitamínu K2. Vápník je hlavní minerál přítomný v kostech, ale jeho doplnění nemusí nutně vést k silnějším kostem, pokud se hromadí v žilách a tepnách. Právě naopak může zvyšovat riziko kardiovaskulárních nemocí.

Udržuje zdravé zuby 

Zdá se, že tento vitamín může být rovněž důležitý pro zdravé zuby. Osteokalcin, stejný protein, který je zásadní pro metabolismus kostí, spouští mechanismus, který stimuluje růst nového dentinu, což je kalcifikovaná tkáň pod zubní sklovinou. Předpokládá se také, že zde hrají důležitou roli vitamíny A a D, které působí synergicky s vitaminem K2. 

Nedostatek vitamínu K2

Mezi hlavní příznaky nedostatku vitamínu K2 patří: 

  • zvýšená hladina vápníku v krevním oběhu
  • nadměrné krvácení 
  • vznik modřín 
  • riziko osteoporózy
  • riziko vzniku Alzheimerovy choroby
  • riziko vzniku řady kardiovaskulárních onemocnění
  • kornatění tepen 
  • bolesti hlavy, zad, svalů a kloubů
  • únava, malátnost, svalová slabost
  • nechutenství 

Jak již bylo řečeno, naše strava je na Vitamín K2 velmi chudá. U řady lidí tak dochází k jeho nedostatku a je proto vhodné vitamín K2 pravidelně doplňovat, ať už za pomocí konzumace potravin bohatých na vitamín K2 nebo doplňků stravy.  

Zdroje vitamínu K2

Průměrný příjem této důležité živiny je v dnešní stravě neuvěřitelně nízký. Řada potravin je bohatá na vitamín K1, ale vitamín K2 je již méně běžný. Vaše tělo dokáže částečně přeměnit vitamín K1 na K2. Současné studie však naznačují, že proces převodu není efektivní. Ve výsledku vám může mnohem více prospět přímé doplňování vitamínu K2.

Doporučuje se brát přibližně 200 mikrogramů vitamínu K2 denně. Nicméně vitamín K2 není toxický ani při vysokých dávkách. Vitamín K2 se nachází v živočišných a fermentovaných potravinách. jedná se například o žloutky, játra nebo o mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku z krav krmených trávou a další. Vitamin K je rozpustný v tucích, což znamená, že nízkotučné a libové živočišné produkty jej příliš neobsahují.

  • vaječné žloutky: 29,1 až 33,5 μg na 100g
  • kuřecí maso 5,8 až 11,3 μg na 100g
  • vepřové maso 1,7 až 2,4 μg na 100g
  • hovězí maso 0,7 až 1,3 μg na 100g
  • mléko 0,7 až 0,9 μg na 100g
  • natto – fermentované sójové boby 939 až 998 μg na 100g

Alternativou je doplnění vitamínu K2 za pomocí doplňků stravy, kterých je na našem trhu celá řada. 

Sečteno a podtrženo

VItamín K2 hrají důležitou roli při srážení krve, metabolismu vápníku a zdraví srdce. Pomáhá předcházet řadě nemocím a problémům. V naší stravě je ho však extrémně málo. Pro zajištění dostatečného přijmu tohoto vitamínu je vhodné konzumovat doplňky stravy. Díky silnému synergickému účinku s vitamínem D3, mohou být výhody vitamínu K2 v kombinaci s tímto vitamínem mnohonásobně zvýšeny.

Odborníci se rovněž shodují na výhodách plynoucích z užívání vitamínu D3 spolu s vitamínem K2. Samotné užívání vitamínu D3 totiž může ve vyšších dávkách vést k přebytku vápníku v krevním oběhu, což může mít za následek tvorbu ledvinových kamenů a usazování vápníku v krevních cévách. Naopak kombinace vitamínu D3 a K2 může mnohonásobně zvýšit prospěšný účinek vitamínu K2. Kromě toho má navíc vitamín D3 celou řadu výhod na naše zdraví. Vyzkoušejte proto náš unikátní BrainMax vitamín K2 v kombinaci s vitamínem D3. 

Vitamin K2 jako MK7 K2VITAL®DELTA vyráběný německou společností Kappa BioSicence

Tato patentovaná forma Vitamínu K2 ve formě MK7 je mnohem stabilnější než jiné formy Vitamínu K2. Tuto stabilitu přenáší i na Vitamín D3, se kterým je v kapsli. Vyznačuje se vysokou využitelností pro tělo a zvyšuje biodostupnost i samotného vitamínu D3. Oproti běžným formám Vitaminu K2, které mají v těle poločas rozpadu 1,5 hodiny, zůstává tato forma Vitamínu K2 v těle 78 hodin. To znamená 48x delší poločas rozpadu v organismu.

Zdroje:

 

Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z