Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Vitamin B12

Další názvy:
Kobalamin
Vitamín B12 je nezbytný vitamín pro správné fungování těla a to především pro funkci krvetvorby. Jedná o vitamín rozpustný ve vodě a často se využívá s dalšími vitamíny B. Vitamín B12 bývá uložen v játrech po několik let. Při nízké hodnotě se vitamín B12 podává injekčně. Umělou formou vitamínu B12 je kyanokobalamin a hydroxykobalamin, který je účinnější. Kobalaminy nacházející se v potravě se musí přeměnit na 2 aktivní formy a to na metylkobalamin a deoxyadenosylkolabamin.

Vyskytuje se ve vejcích, v červeném a drůbežím mase, mléčných výrobcích, kysaném zelí, vnitřnostech.

Vitamín B12 je velmi důležitý, protože zajišťuje funkci krvetvorby a kardiovaskulárního systému - snižuje riziko srdečních onemocnění a snížením hladiny homocysteinu. Využívá se pro podporu ztráty paměti, Alzheimerovy nemoci, dodává energii, podporuje lepší soustředění. Dále podporuje imunitní systém, zdravý psychický stav, protože je důležitý při syntéze a metabolizaci serotoninu, léčí deprese a duševní poruchy, podporuje trávicí systém, léčí záněty střev a průjem. Podporuje zdraví kostí a předchází úbytku kostní hmoty (osteoporóze). Některé výzkumy uvádějí, že může předcházet riziku makulární degenerace díky snížení hladiny homocysteinu (zvýšená hladina homocysteinu je spojená se zvýšeným rizikem makulární degeneraci). Podporuje zdravé vlasy, nehty a pokožku.
Denní doporučená dávka je od 0,4 μg -2,4 μg. 

Nedostatek vitamínu vzniká ze 2 důvodů, prvním důvodem je nedostatek vitamínu B12 ve stravě a druhým důvodem je to, že ho tělo nedokáže plně absorbovat z potravy kvůli nedostatečné produkci vnitřního faktoru.
Mezi rizikovou skupinu patří starší lidé, lidé s gastrointestinálními poruchami (Crohnova choroba, celiakie - nesnášenlivost lepku), lidé po gastrointestinální operaci (resekce střev), lidé s přísnou veganskou dietou, lidé užívající metformin ke kontrole hladiny cukru v krvi, lidé užívající léky na pálení žáhy.
Nedostatek se může projevit anémií, depresemi, únavou, svalovou slabostí, poruchou nálad, špatnou funkcí střev, únavou a špatným soustředěním. Nedostatek vitamínu B12 v počáteční fázi těhotenství může zvýšit riziko vrozených vad, jako jsou vady neurální trubice, navíc může vést k předčasném porodu nebo potratu.

Vzhledem k rozpustnosti ve vodě, není předávkování vitamínu B12 možné, protože se nadměrné množství vylučuje v moči. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?