Včelí vosk
Zařazení:
Další názvy:
Cera Alba, Beeswax
Včelí vosk je přírodní vosk produkován medonosnými včelami. Je tvořen zejména sloučeninami mastných kyselin a různými druhy alkoholů s dlouhým řetězcem. K produkci 1 kg včelího vosku včely spotřebují zhruba 8 kg medu.
Včelí vosk se odebírá z včelího úlu a lze z něj vyrobit tři druhy vosku, a to žlutý, bílý a vosk s alkoholem. Žlutý vosk je surový, nezpracovaný produkt. Jeho bělením vzniká bílý vosk a vosk absolutní je žlutý vosk ošetřený alkoholem.
Včelí vosk je běžnou přísadou mnoha kosmetických produktů včetně dětských přípravků, balzámů na rty, očních stínů, opalovacích přípravků, přípravků pro péči o pokožku, vlasy, nehty a rty. Použití včelího vosku na výrobky pro péči o rty pomáhá při hojení popraskaných a suchých rtů a předchází jejich vysoušení zejména v chladnějších měsících roku.
Má zvlhčující vlastnosti, které pomáhají udržovat pokožku hydratovanou. Zároveň pokožku změkčuje a vytváří na ní ochrannou bariéru. Neucpává póry, je velmi šetrný k pokožce, má antialergenní vlastnosti, a je proto vhodný i pro citlivou pokožku, aniž by způsoboval svědění či jiné podráždění.
Mimo péči o pokožku plní funkci emulgátoru a stabilizátoru a také slouží jako zahušťovadlo.
Produkty, kde tuto látku naleznete
Blog
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?