T buňky
Tyto buňky rozpoznávají každý jiný patogen a pomáhají budovat náš imunitní systém. Množství T buněk ovšem v průběhu života začíná klesat.
Nejběžnější kontext T buněk je v rámci infekčních onemocnění, ale používají se i pro jiné aspekty adaptivní imunity. To zahrnuje reakce na alergeny a nádory. Udržují imunitní homeostázu u lidí po celá desetiletí, ale mohou být také zodpovědné za zánětlivá nebo autoimunitní onemocnění.
Role T buněk je v průběhu lidského života mírně modifikována. V kojeneckém věku jsou T buňky důležité pro rozvoj imunity vůči běžným patogenům nebo antigenům. Během této doby jsou vytvořeny dlouhodobé rezervy paměťových T buněk a mohou být udržovány až do dospělosti.
V dospělosti, kdy se setkáváme s menším počtem nových antigenů, fungují hlavně k udržení homeostázy a imunoregulaci opakujících se nebo chronicky se vyskytujících antigenů. V této fázi života se také zaměřuje na sledování nádorů. Později v životě se funkčnost T buněk snižuje, což přispívá k dysregulaci imunitního systému a souvisejícím patologiím.