Světlicový olej
Jeho zářivě oranžové květy se používají již tisíce let jako barvivo a jako náhražka šafránu. Světlice barvířské lze lisovat do oleje s nejvyšší koncentrací polynenasycených tuků (75 až 82 procent) ze všech kuchyňských olejů. Díky vysoké koncentraci světlicového oleje v polynenasycených tucích byl extrémně populární v 70. letech, kdy odborníci na výživu hovořili o důležitosti polynenasycených mastných kyselin. V dnešní době je věda smíšená a někteří tvrdí, že sklon polynenasycených tuků k oxidaci (rozkladu) při vysokých teplotách je činí nezdravými.
Hlavními chemickými složkami světlicového oleje jsou kyselina olejová, linolová, palmitová, stearová, linolenová a palmitolejová.
Lisováním semen světlice světlicové za studena se získají dva typy olejů: jeden s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin (PUFA) nebo jeden s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin (MUFA). První se skládá z linolových mastných kyselin a používá se za studena, zatímco druhá obsahuje mastné kyseliny olejové . MUFA mají obecně stabilnější trvanlivost než PUFA a jejich bohatství v obsahu kyselin olejových znamená, že jsou velmi prospěšné pro zklidnění a úpravu pokožky hlavy a vlasů. Tím, že přispívá k lesku a zlepšuje cirkulaci, světlicový olej stimuluje růst vlasů a jejich sílu. Je známo, že antioxidační a výživné vlastnosti světlicového oleje chrání vlasy před nepříznivými vlivy environmentálních stresorů, jako jsou UV paprsky.
Tradičně se používá k posílení imunity a ke zvýšení průtoku krve, což poskytuje úlevu těm, kteří trpí narušenou menstruací, regulací cyklu a zmírněním menstruačních křečí. Předpokládá se, že světlicový olej snižuje hladinu škodlivého cholesterolu i cukru v krvi a podporuje hubnutí tím, že pomáhá tělu eliminovat přebytečný tuk.