Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Světlicový olej

Další názvy:
Safflower oil, Světlice barvířská
Olej ze světlice barvířské pochází z bodlákovité rostliny příbuzné slunečnici. Světlicový olej je lisován za studena ze semen botanické rostliny Carthamus tinctorius , příbuzného slunečnice. 
Jeho zářivě oranžové květy se používají již tisíce let jako barvivo a jako náhražka šafránu. Světlice barvířské lze lisovat do oleje s nejvyšší koncentrací polynenasycených tuků (75 až 82 procent) ze všech kuchyňských olejů. Díky vysoké koncentraci světlicového oleje v polynenasycených tucích byl extrémně populární v 70. letech, kdy odborníci na výživu hovořili o důležitosti polynenasycených mastných kyselin. V dnešní době je věda smíšená a někteří tvrdí, že sklon polynenasycených tuků k oxidaci (rozkladu) při vysokých teplotách je činí nezdravými.

Hlavními chemickými složkami světlicového oleje jsou  kyselina olejová, linolová, palmitová, stearová, linolenová a palmitolejová. 

Lisováním semen světlice světlicové za studena se získají dva typy olejů: jeden s vysokým obsahem polynenasycených mastných kyselin (PUFA) nebo jeden s vysokým obsahem mononenasycených mastných kyselin (MUFA). První se skládá z linolových mastných kyselin a používá se za studena, zatímco druhá obsahuje mastné kyseliny olejové . MUFA mají obecně stabilnější trvanlivost než PUFA a jejich bohatství v obsahu kyselin olejových znamená, že jsou velmi prospěšné pro zklidnění a úpravu pokožky hlavy a vlasů. Tím, že přispívá k lesku a zlepšuje cirkulaci, světlicový olej stimuluje růst vlasů a jejich sílu. Je známo, že antioxidační a výživné vlastnosti světlicového oleje chrání vlasy před nepříznivými vlivy environmentálních stresorů, jako jsou UV paprsky.

Tradičně se používá k posílení imunity a ke zvýšení průtoku krve, což poskytuje úlevu těm, kteří trpí narušenou menstruací, regulací cyklu a zmírněním menstruačních křečí. Předpokládá se, že světlicový olej snižuje hladinu škodlivého cholesterolu i cukru v krvi a podporuje hubnutí tím, že pomáhá tělu eliminovat přebytečný tuk.

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?