Řepkový olej
Zařazení:
Další názvy:
Canola Oil, Rapeseed Oil, Brassica Campestris Seed Oil
Řepkový olej se získává ze semen brukve řepky, což je rostlina se žlutě zbarvenými květy. Tento olej se používá pro kulinářské účely a také v kosmetických přípravcích.
Řepkový olej je čistý olej, tudíž neobsahuje žádné bílkoviny ani sacharidy. Je však dobrým zdrojem zdravých nenasycených tuků a vitamínů rozpustných v tucích. Je bohatý zejména na vitamin E, což je silný antioxidant podporující zdraví pokožky a očí. Obsahuje příznivý poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou v oleji zastoupeny v poměru 1:2, což je považováno za zdravou rovnováhu těchto dvou tuků. Zároveň obsahuje velké množství omega-9 mastných kyselin.
Jedná se o univerzální, všestranný olej, jehož předností je poměrně vysoký kouřový bod, což znamená, že se při vysokých teplotách nepřepaluje. Má velmi jemnou chuť a je proto vhodný k různým způsobům vaření a různým pokrmům, aniž by změnil chuť daného pokrmu. Pravidelná konzumace řepkového oleje vede ke snížení cholesterolu, což může pomoci předcházet srdečním onemocněním.
Svým složením je řepkový olej vhodný pro výrobu krémů, které mají blahodárný účinek na pokožku a pomáhají léčit kožní onemocnění. Má antioxidační, protizánětlivé a změkčující vlastnosti. Vitamin E obsažený v oleji chrání pokožku před stárnutím. Vysoká hladina esenciálních mastných kyselin má příznivý vliv na hydrataci pokožky. Řepkový olej se nachází v krémech, opalovacích krémech, produktech proti stárnutí pleti, šamponech a kondicionérech. Z oleje se vyrábí tuhá i tekutá přírodní mýdla, která si zachovávají obsah všech užitečných složek a jsou tak velmi prospěšná pro pokožku.
Řepkový olej je také vhodný k péči o vlasy. Podporuje růst vlasů, přispívá k opravě suchých, lámavých a poškozených vlasů. Vlasy hydratuje a chrání je před poškozením sluncem a vysušením. Pomáhá předcházet vypadávání vlasů. Je schopen účinně léčit roztřepené konečky. Skvěle působí na krepaté, nezvladatelné vlasy a dodává jim hladkost a lesk. Zároveň hydratuje pokožku hlavy a poskytuje úlevu od suché, podrážděné pokožky, čímž zabraňuje tvorbě lupů.
Blog
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?