Quinoa
Botanicky vzato je quinoa ve skutečnosti byla spíše za semeno než za zrno. Drobné granule známé jako quinoa jsou semena rostliny Chenopodium quino , širokolistá rostlina, která místo plodů produkuje semena.
Na rozdíl od skutečných zrn, jako je pšenice a ječmen , které rostou v trávách, tyto rostliny pěstují jedlá semena. Kvůli tomuto procesu je Chenopodium quinoa ve skutečnosti označena jako „pseudocereálie“, semeno, které se používá stejným způsobem jako obilné zrno, jako je ječmen. I když se quinoa v posledním desetiletí stala stále populárnější, v Jižní Americe se pěstuje po tisíciletí. Inkové ji nazývali chisiya („matka zrno“) a měla své místo ve starověkých náboženských obřadech iv domácí kuchyni. Jedná o bezlepkovou potravinu , takže ji ocení především lide s celiakií nebo ti, kteří se z nějakého důvodu lepku vyhýbají.
S příchodem paleo stravy a dalších stravovacích stylů, které podporují vyloučení lepku, jsou komplexní a bezlepkové sacharidy jako quinoa nutností, jak dodat energii. Její unikátnost spočívá především v jejím obsahu bílkovin a dalších mimořádně prospěšných živin. Kromě toho, že má vysoký obsah bílkovin a málo sacharidů obsahuje quinoa také velké množství vlákniny (2 krát více než u jiných obilovin), manganu, hořčíku, fosforu a listové kyseliny spolu s řadou dalších základních mikroživin. Mimo zmíněné živiny je quinoa velmi bohatá na železo , proto je ideální potravinou jak pro ženy (iv období těhotenství), pro děti a vůbec pro všechny osoby, které trápí anémie. Díky obsahu hořčíku a vitamínu B2, které quinoa obsahuje, je tak vynikající potravinou pro osoby, které často trpí na bolesti hlavy nebo migrény.
Existují tři druhy Quinoy:
- Bílá quinoa - jedná se o nejpoužívanější odrůdu a vaření tohoto druhu trvá nejkratší čas av chuti je jemnější.
- Červená quinoa - po uvaření si zachovává svůj původní tvar
- Černá quinoa - má zemitou sladší chuť a její vaření trvá nejdéle.