Osteoporóza
Osteoporózu můžeme označit jako řídnutí kostí. Jedná se o zvýšené křehkosti kostí a v důsledku toho dochází k častějším zlomeninám. Onemocnění se vyskytuje u žen ve vyšším věku.
Osteoporóza je jedním z několika metabolických onemocnění kostí. Odhaduje se, že na celém světě trpí osteoporózou asi 200 milionů lidí. Přestože se osteoporóza vyskytuje jak u mužů, tak u žen, ženy mají čtyřikrát vyšší pravděpodobnost vzniku onemocnění než muži. Jedná se o řídnutí kostí způsobené nedostatkem minerálů nebo vitamínů (jako je vitamín D, vápník nebo fosfor). Díky tomu je kost křehčí a osoby trpící osteoporózou jsou náchylnější ke zlomeninám. Osteoporóza je bohužel “tiché“ onemocnění, které nemá v počátečních stádiích žádné příznaky a většinou zůstává bez povšimnutí, dokud nedojde ke zlomeninám. Pak se teprve pátrá po příčině.
Možné příčiny vzniku osteoporózy:
- Nízký příjem vápníku
- Poruchy příjmu potravy
- Užívání některých léků (kortikosteroidy)
- Zánětlivá onemocnění střev
- Onemocnění jater a ledvin
- Snížená hladina pohlavních hormonů
- Zvýšená aktivita štítné žlázy
- Nadměrná konzumace alkoholu
Nejčastěji to způsobuje nedostatek vápníku v těle a zvýšené odbourávání kostní tkáně při nedostatku pohybu. Předstupeň osteoporózy se nazývá osteopenie. Součástí prevence je kromě dostatečného množství vápníku, vitaminu D a také pohybová aktivita, která zatěžuje kosti v jejich podélné ose, například chůze, nebo běh.
Blog



