Olej z lničky seté
Zařazení:
Další názvy:
Camelina Sativa Seed Oil
Lnička setá, známá také jako nepravý len, je starobylá olejnatá plodina, která se pěstuje především v evropských zemích, Spojených státech, Kanadě a Číně. Semínka lničky jsou z velké části tvořeny olejem, který představuje zhruba 40 %. Lničkový olej získávaný ze semen hraje významnou roli při snižování cholesterolu a zánětlivosti, a to díky velmi vysokému obsahu mastných kyselin omega-3 a omega-6, a také bioaktivních sloučenin jako jsou tokoferoly a fenoly. Jedinečné složení mastných kyselin má pozitivní účinky na kardiovaskulární systém a krevní oběh. Nejlepší a nejšetrnější technika k zachování a udržení cenných sloučenin je lisování za studena. Olej je vzhledem a vlastnostmi velmi podobný lněnému oleji, má však stabilnější trvanlivost a není náchylný ke žluknutí a oxidaci.
Olej má blahodárné účinky na pokožku i vlasy. Je vhodný zejména pro suchou pokožku náchylnou ke stárnutí, jelikož zvyšuje hladinu vlhkosti, zlepšuje funkci mazových žláz a zvyšuje elasticitu pokožky, současně chrání a zklidňuje pokožku. Účinně bojuje proti zarudnutí a zánětu pokožky, proto se doporučuje pro citlivou a jemnou pokožku. Má protizánětlivé vlastnosti, přičemž přítomnost aktivních kyselin podporuje prokrvení pokožky. Díky svým antibakteriálním a antiseptickým vlastnostem přirozeně odpuzuje mikroby a pomáhá předcházet množení bakterií na pokožce, což je užitečné pro pleť se sklonem k akné a také přispívá k bezproblémovému hojení ran. Olej se vstřebává hluboko do pokožky, díky čemuž je ideálním prostředkem pro suchou pokožku i pro vyvážení mastné pokožky. Díky obsahu vitaminu E a antioxidačním vlastnostem pomáhá předcházet poškození volnými radikály a aktivuje regeneraci pokožky. Olej lze také použít k oživení vlasů a dodání lesku. Lze jej aplikovat přímo na pokožku či přidat do šamponu. Bývá používán v produktech péče o pleť a vlasy.
Lničkový olej může být použit jako pojivo a dokáže zvýšit aroma esenciálního oleje a dalších přírodních rostlinných látek efektivněji než jiné oleje. Také je vhodný na vaření, je chutný a jeho výhodou je, že má vysoký kouřový bod.
Blog
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?