Olej z citronové trávy
Zařazení:
Další názvy:
Cymbopogon Citratus Leaf Oil, Lemongrass oil
Citronová tráva je tropická travnatá rostlina původem z Indie, která se používá jako koření a také v bylinné medicíně. Části citronové trávy a její olej jsou účinné při léčbě oběhových problémů, poruch chování, bolestí hlavy, infekcí, poruch nervového systému a menstruačních nepravidelností. Také dokáže srazit horečku. V kombinaci s olejem z černého pepře jsou účinky ještě výraznější.
Esenciální olej z citronové trávy, extrahovaný z listů, má svěží citrusové aroma, ačkoliv s rodem citrusů nemá nic společného. Tento olej má stimulační, uvolňující a uklidňující účinky. Často vyskytuje v mýdlech a dalších kosmetických produktech, kterým kromě blahodárných účinků dodává i nádhernou vůni.
Olej z citronové trávy přináší mnoho zdravotních výhod. Má antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Používá se jako přírodní prostředek k hojení ran a pomáhá předcházet infekcím, a to včetně kožních infekcí, zápalu plic, krevních infekcí a závažných střevních infekcí. Disponuje i silnými antioxidačními vlastnostmi, a pomáhá tak tělu bojovat proti volným radikálům, které poškozují buňky. Citronová tráva obsahuje citral, protizánětlivou sloučeninu, která účinně pomáhá předcházet zánětům. Chronický zánět způsobuje mnoho zdravotních problémů včetně artritidy, kardiovaskulárních onemocnění a dokonce i rakoviny.
Olej se používá k léčbě zažívacích problémů a vysokého krevního tlaku. Pomáhá zmírnit stres úzkost a deprese a podporuje dobrý spánek. Může pomoci zmírnit bolest, protože zmírňuje zánět. Působí jako přírodní lék proti bolesti, je doporučován zejména při bolestech hlavy a migréně a také pomáhá zmírnit bolest svalů. Tradičně používá k léčbě vysokého cholesterolu, srdečních chorob a pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Citronová tráva se uplatňuje také jako přírodní léčivý prostředek na řadu zažívacích problémů, od bolestí žaludku až po žaludeční vředy. Zmírňuje nevolnost a bývá běžnou složkou bylinných čajů a doplňků stravy proti nevolnosti a také dokáže zmírnit průjem. Zvyšuje energii a působí i jako přírodní repelent proti hmyzu.
Velmi prospěšné účinky poskytuje i pleti. Snižuje produkci kožního mazu a zanechává pokožku bez mastnoty a lesku. Díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem úspěšně pomáhá předcházet akné. Bojuje proti stárnutí pokožky a má skvělé čistící účinky, pokožku jemně čistí, odstraňuje z ní veškeré nečistoty a dodává jí hebkost a svěžest.
Blog
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?