Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Lipozomální vitamín C

Vitamin C (kyselina askorbová) je vitamin, který naše tělo potřebuje k tvorbě krevních cév, chrupavek, svalů a kolagenu v kostech. Je také nezbytný pro proces hojení. Můžeme jej najít v potravinách jako jsou sladké brambory, paprika, melouny, citrusové plody, červené zelí, jahody, kiwi nebo chřest. 

Benefity užívání vitamínu C:

  • Posiluje imunitní systém - Asi nejčastější důvod, proč suplementujeme vitamín C, je podpora imunity. Vitamin C totiž posiluje naši imunitu hned dvěma způsoby. Zaprvé stimuluje tvorbu bílých krvinek a makrofágů (to jsou buňky, které pohlcují cizorodé částice, mikroby a poškozené buňky) a zadruhé chrání tyto buňky před poškozením (např. volnými radikály), stimuluje jejich funkci.
  • Pomáhá opravovat tkáně a hojit rány.
  • Podporuje vstřebávání železa.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Pomáhá udržovat zdravou pokožku a vlasy.
  • Snižuje únavu a pocity vyčerpání.
  • Přispívá k tvorbě kolagenu.
  • Reguluje hladinu histaminu - histamin je látka, kterou produkuje imunitní systém a ve větší míře vede k zánětům a jiným potížím.

Vitamin C řadíme mezi významné antioxidanty, které chrání buňky před oxidačním stresem a pomáhají odstraňovat volné radikály. Antioxidanty tedy posilují přirozenou obranyschopnost těla a bojují proti zánětům.


Zdravotní benefity vitamínu C jsou nám tedy jasnější, ale přesto je tento vitamín u populace deficitní. Je to tím, že biologická dostupnost je omezená, protože molekuly vitaminů C jsou křehké a náchylné na spoustu věcí. Konzumace nedostatečného množství a teplem upravených potravin bohatých na vitamín C bývá právě hlavní příčinou jeho nedostatku a měl by být tedy alespoň suplementován. Až 60% vitamínu C se vařením ničí. Suplementovat vitamin C je nezbytné, pro tělo je ale bohužel obtížné vstřebávat velké množství standardního vitaminu C najednou, kvůli jeho neschopnosti odolávat trávicím procesům v těle. V nejlepším případě může tělo absorbovat pouze až 200 mg standardního vitaminu C najednou, zbytek se z těla rychle vylučuje močí. Naproti tomu vyšší dávky mohou způsobit žaludeční potíže včetně plynů, křečí a průjmů.

Jak je to se vstřebatelností? 

Vitamin C můžeme najít v tekuté formě, popřípadě v tabletách a kapslích. Většina běžných forem perorálního vitaminu C - tablety, tobolky, prášky, tekutiny a dokonce i zdroje stravy nejsou metabolizovány efektivně. To znamená, že hladiny vitaminu C ve střevech dosahují bodu nasycení již po 200 mg. Ve skutečnosti čím více přijímáme, tím méně absorbujeme. Velmi málo céčka tedy dosáhne vašeho krevního oběhu, natož buněk, kde je ho nejvíce potřeba. Až donedávna se intravenózní suplementace vitaminu C považovala za nejúčinnější způsob absorpce, ale tato metoda je nákladná i nepraktická. Lipozomální forma vitamínu zapouzdří živinu do mikroskopické fosfolipidové bubliny, která ji během několika minut přenáší přímo do buněk a chrání ji před ničivými prvky trávicího systému. Zjednodušeně řešeno, lipozomy zajišťují to, že se molekula nerozpadne dříve než se dostane do buněk.


Jak funguje lipozomální vitamin C?

Vitamin C se vstřebává v gastrointestinálním traktu, kde tělo metabolizuje omezené množství a zbytek se vylučuje ledvinami. Lipozomální vitamin C může překlenout propast mezi tradičním a intravenózně dodávaným vitaminem C, protože zajišťuje okamžitý a plný přísun živin do buněk, čímž se vyhne ztrátě a vylučování živin, jak je tomu u tradičního vitaminu C. Technologie liposomů je schopna zvýšit absorpci živin zachycením aktivních složek uvnitř ochranných membrán nazývaných liposomy. Tyto malé lipozomální bubliny se skládají z dvouvrstvých molekul fosfolipidů (podobně jako buněčné membrány vašeho těla), které chrání obsah a dokáží obejít trávicí šťávy a dodávat vitamín C přímo do buněk. Tato jedinečná metoda užívání chrání vitamín C před oxidací a degradací, čímž se zabrání gastrointestinálním potížím a zajistí téměř stoprocentní biologickou dostupnost. Kromě toho složení samotného lipozomu je tvořeno fosfolipidovým obalem, který navíc organismus využije při tvorbě nových buněk. V neposlední řadě užíváním lipozomálního vitamínu C nehrozí nežádoucí účinky spojené s podrážděním žaludku a to ani při vyšších dávkách. 



Příznaky nedostatku vitaminu C:

  • Pomalé hojení ran
  • Zánět dásní
  • Zhoršená produkce kolagenu
  • Oslabený imunitní systém
  • Suchá a poškozená pokožka
  • Anémie
  • Podlitiny
  • Bolestivé a oteklé klouby
  • Únava a špatná nálada
  • Chronické záněty

LipoCellTech™ 

Je jedinečná patentovaná technologie výroby lipozomálního vitamínu C bez použití tepla, tlaku a chemikálií. Tato technologie zaručuje až 95% vstřebatelnost vitamínu. Jen pro srovnání z klasického vitamínu C se dostane do krevního oběhu pouhých 8% samotného vitamínu. 
Kromě velmi vysoké vstřebatelnosti jsou bezpochyby dalšími výhodami dlouhá trvanlivost, lepší distribuce v těle, stabilita produktu, není potřeba skladování v chladu a obsah pouze přírodních látek bez dalších aditiv. 

Doporučená denní dávka vitamínu C:

Dle české legislativy je doporučováno 80 mg, to je ovšem málo a vitamin C je bezpečný i ve vyšších než jsou doporučené dávky. 

Závažné nedostatky vitamínu C mohou vést k anémii, podlitinám, krvácením, oslabováním svalstva. Zvýšenou potřebu vitaminu C by měli užívat kuřáci, osoby s častými infekčním onemocněním a lidé s velkou mírou stresu.

Vitamín C si naše tělo nedokáže samo vytvořit. Proto ho musíme přijímat z potravy, což ale často nestačí, a z toho důvodu je důležitá i jeho suplementace. Liposomální vitamín C dokáže díky svému fospolipidovému obalu proniknout do buňky a tělo tak dokáže vstřebat mnohem více céčka než u jeho jiných forem. My si tak můžeme být jistí, že ho přijímáme dostatek.

Zdroje:

https://coremedscience.com/blogs/wellness/how-to-pick-the-best-liposomal-vitamin-c
https://brainmd.com/blog/boost-immunity-with-liposomal-vitamin-c/
https://liponaturals.com/liposomal-benefits.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4915787/

Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z