Kávovník arabský
Tato kávová semena obsahují okolo 1.3% bílkovin, 12% tuku, 9% sacharidů a až 5% kofeinu.
Extrakt z kávy má antioxidační účinky. Pokožka je díky němu chráněná před volnými radikály. Vyrovnává pH pokožky, napomáhá její regeneraci, dodává jí jas, zářivost a snižuje viditelné známky únavy.
Pět milionů tun kávy ročně vyprodukuje přes padesát zemí a v mezinárodním obchodu je na druhém místě za ropou. Odhaduje se, že každý den se na světě vypije více než 1,5 miliardy šálků kávy. Káva má svůj starověký původ v Etiopii, kde se používala jako jídlo, koření, víno, lék a posvátný nápoj, než se stala dnes oblíbeným ranním nápojem.
Jeden šálek kávy obsahuje mezi 130-250 mg kofeinu, purinového alkaloidu a farmakologicky aktivní složky, stejně jako několik stovek dalších přirozeně se vyskytujících chemikálií. Káva také obsahuje bílkoviny, řadu aminokyselin, lipidy, sacharidy, vitamíny a minerály, včetně draslíku, vápníku a hořčíku, a glykosidy. Složky kávy se velmi liší v závislosti na typu kávy, kde byla pěstována, půdních podmínkách a metodě použité pro sklizeň, pražení, skladování a vaření.
Zdravotní účinky kávy, a zejména kofeinu, byly předmětem mnoha studií. Důkazy naznačují, že kofein stimuluje centrální nervový systém, působí na ledviny k produkci diurézy a zkracuje dobu psychomotorické reakce a celkovou dobu spánku. Výzkum také potvrzuje, že kofein zvyšuje povědomí a zlepšuje učení, paměť a pozornost.
Ve srovnání s jinými druhy kávy, jako je robusta, mají kávová zrna Arabica asi o 60 % více lipidů a dvojnásobné množství cukru. To má velký vliv na tělo, chuť a aroma kávy Arabica. Cukr ve fazolích Arabica je sladší a zanechává v ústech dobrý pocit. Káva arabica antioxidační vlastnosti, jako jsou fenolové kyseliny, které hrají obrovskou roli při odstraňování volných radikálů v těle.