Kakao
Kakaovníky, které byly původně domestikovány v Jižní Americe asi před 5 000 lety, nyní je lze nalézt v rovníkových oblastech po celém světě.
Kakao se vyrábí umletím nepražených kakaových bobů (Theobroma cacao). Díky tomu si zachovává zdraví prospěšné látky které působí na tělo i mysl. Pražení bobů výrazně snižuje obsah flavonoidů v kakau, které pozitivně působí na kardiovaskulární systém. Za zmínku stojí také vysoký obsah teobrominu. Látka podobná kofeinu, která stimuluje centrální nervovou soustavu. Ovšem ne tak silná, jako kofein, takže se nemusíte bát, že byste po kakau neusnuli. Tebromin také zklidňuje dýchací cesty, stimuluje srdce nebo snižuje krevní tlak.
Kakaové boby rozvíjejí chuť a texturu fermentačním procesem, než se vydají ke zpracování na kakaový prášek. Při výrobě kakaového prášku zpracovatelé aplikují na kakaové boby velmi vysoké teploty, které produkují hladkou konzistenci a sladkou chuť, kterou si lidé užívají v pečivu nebo horkém kakau. Kakaový prášek je méně hořký než kakao, ale během zpracování ztrácí část své nutriční hodnoty.
Kakaové boby určené k tomu, aby se z nich stal kakaový prášek, a kakaová drť se při těchto vysokých teplotách nepraží. Místo toho se zpracovávají při nízkých teplotách a poté se rozemelou na prášek. Kakaový prášek je docela hořký, ale zachovává více původní výživové hodnoty fazole.
Kakao má antioxidační, protizánětlivé účinky, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a cukrovky, zlepšuje kognitivní funkce, chrání neurony před oxidačním poškozením a může mít protirakovinné vlastnosti.