Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Histidine

Další názvy:
L-histidin
Histidin patří mezi esenciální aminokyseliny, tedy takové, které si lidský organismus neumí syntetizovat sám, ale musíme mu jej dodávat v potravě. Poprvé se jej podařilo izolovat roku 1896 německému lékaři Albrechtu Kosselovi, kterému v roce 1910 byl udělena Nobelova cenu za fyziologii a lékařství právě za výzkum v oblasti proteinů a aminokyselin.
L-Histidin je obsažený v hovězím, vepřovém a kuřecím masu, vejcích, sójových bobech, kukuřici a fazolích.

Histidin je důležitý pro správný růst a opravu tkáňových struktur. Je důležitý pro správnou stavbu myelinových plášťů, které chrání nervové buňky a je užitečný při Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. L-Histidin je nutný pro tvorbu červených krvinek a pro léčbu anémie. Chrání tkáně před poškozením zářením, ev. těžkými kovy; a jeho metabolismus vede k syntéze histaminu, který zastává roli při fungování imunitního systému, žaludeční sekreci a sexuálních funkcích, a karnosinu. Vykazuje antioxidační a protizánětlivé účinky. Podporuje růst a opravu tkání. Pomáhá chránit srdce, díky snížení vysokého krevního tlaku. Pomáhá potlačit chuť k jídlu.

Zvýšená hladina histidinu byla zaznamenána při onemocněních jako histidinemie, propionová acidémie (vrozená porucha metabolismu aminokyselin), leucinóza (nemoc javorového sirupu), astma. Nízká hladina histidinu byla zjištěna u revmatoidní artritidy (chronické onemocnění kloubů), chronického selhání ledvin, pediatrických pacientů se zápalem plic, některých schizofrenních a manických pacientů, také u pacientů s ADHD.
Suplementace histidinu snižuje rezistenci na inzulin, potlačuje zánět a oxidační stres u obézních žen.

Při nedostatku L-histidinu v těle dochází k anémii, snížení funkce mozku, úzkosti, může dojít ke zvýšenému zánětu v těle a oxidačnímu stresu. 

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Blog

Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?