Estrogen
Estrogeny jsou hormony, které jsou důležité pro sexuální a reprodukční vývoj, zejména u žen. Jsou také označovány jako ženské pohlavní hormony. Termín "estrogen" se týká všech chemicky podobných hormonů v této skupině, kterými jsou estron, estradiol (primární u žen v reprodukčním věku) a estriol. U žen je estrogen produkován hlavně ve vaječnících. Vaječníky jsou žlázy velikosti hroznů umístěné u dělohy a jsou součástí endokrinního systému.
Estrogen je také produkován tukovými buňkami a nadledvinkami. Na začátku puberty hraje estrogen roli ve vývoji takzvaných ženských sekundárních pohlavních znaků, jako jsou prsa, širší boky, ochlupení na ohanbí a ochlupení v podpaží. Estrogen také pomáhá regulovat menstruační cyklus, kontroluje růst děložní sliznice během první části cyklu. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka ženy, prudce se sníží hladina estrogenu a začne menstruace. Pokud je vajíčko oplodněno, estrogen spolupracuje s progesteronem, dalším hormonem, k zastavení ovulace během těhotenství.
Estrogen je nástroj pro tvorbu kostí, spolupracuje s vitamínem D , vápníkem a dalšími hormony, aby účinně odbourával a obnovoval kosti podle přirozených procesů těla. Jak hladiny estrogenu začínají ve středním věku klesat, proces obnovy kostí se zpomaluje a ženy po menopauze nakonec odbourávají více kostní hmoty, než produkují. To je důvod, proč ženy po menopauze trpí čtyřikrát častěji osteoporózou.