Esenciální olej z pačule
Zařazení:
Další názvy:
Pačuliový olej, Pogostemon Cablin Oil, Patchouli Oil, Pogostemon Cablin Leaf Oil
Aroma pačule bylo všudypřítomné v látkách a oděvech vyvážených z Indie již v 19. století, a to díky velké síle odpuzovat moly a stalo se tak indikátorem pravé orientální látky. Olej z pačuli se také po staletí používá v tradiční medicíně v Malajsii, Číně a Japonsku. Jako oživovač buněk se používá k hojení ran a ke snížení výskytu jizev, a také je považován za vynikající lék na hmyzí kousnutí.
Esenciální olej z pačuli se získává parní destilací listů pačuli. Olej má silnou sladkou, pižmovou, kořeněnou vůni, díky které se po staletí používá v parfémech. V současné době se kromě parfémů často přidává také do repelentů proti hmyzu a přírodních léků. Má antibakteriální, antiseptické a protiplísňové vlastnosti, díky kterým přináší řadu zdraví prospěšných benefitů.
Olej je známý pro svou schopnost léčit různá kožní onemocnění, jako je akné a záněty. Podporuje imunitu a má příznivý vliv na trávení. Při aromatickém použití pomáhá zmírnit úzkost a bojovat proti depresi. Podporuje uvolňování serotoninu a dopaminu, které pomáhají zmírnit pocity hněvu, neklidu a úzkosti. Olej má uvolňující a zároveň povzbuzující účinky. Také má antiflogistické vlastnosti, což znamená, že má schopnost zklidnit zánět v těle. Pomáhá se organismu vypořádat s vnitřními záněty a onemocněními, jako je artritida nebo dna. Rovněž působí proti infekcím. Díky antiseptickým vlastnostem může olej z pačuli chránit rány nebo vředy před infekcemi. Dokáže také bojovat s mykózou nebo jinými plísňovými infekcemi. Olej z pačule má sílu zvýšit libido a slouží jako přírodní doplněk pro pomoc při impotenci a erektilní dysfunkci. Také je účinný proti hmyzu, odpuzuje komáry, blechy, mravence, vši, moly a mouchy.
Kromě toho olej posiluje vlasy a pokožku. Může zabránit vypadávání vlasů, léčí lupy, přispívá k obnově kožních buněk a také funguje jako přírodní deodorant.
Pačuliový olej může inhibovat srážení krve, a proto představuje riziko lékové interakce. V případě používání nějakých léků je vhodné se před použitím oleje poradit se svým lékařem.
Blog
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?