Dřišťál obecný
Zařazení:
Další názvy:
Berberis vulgaris
Dřišťál obecný je aromatický keř, který je pěstován i jako okrasná dřevina, ale především jako léčivý keř. Vyskytuje se ve střední a jižní Evropě (mimo Středomoří) a není příliš náročný na půdu. Tento keř má rád spíše slunná místa nebo polostín a vápenitou půdu. Dřišťál obecný je znám již od starověkého Řecka. Z plodů lze připravovat džemy, kompoty, nebo šťávy. Odvar z kůry Dřišťálu je vhodný k pročištění organismu. Lze také připravit tinkturu z listů, která se poté využívá k léčbě zánětu žlučníku nebo při poruchách jater. Má antioxidační účinky, působí jako diuretikum, snižuje příznaky menstruace, léčí oční záněty, zažívací problémy, čistí organismus od virů, hub, pomáhá léčit vředy, snižuje krevní tlak a hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Může dokonce pomoci předcházet metabolickému syndromu a podporuje zdravou dutinu ústní. Plody Dřišťálu obecného mají diuretické a protizánětlivé vlastnosti. Mimo jiné zdraví prospěšné látky, obsahuje také látku berberine, což je alkaloid, kterému přisuzujeme právě léčivé účinky při již zmíněných poruchách jater a žlučníku, ovšem nesmíme zapomenout na to, že ve větších dávkách je jedovatý. Vedlejší účinky se mohou projevit jako zvracení, průjem křeče, pokles krevního tlaku, srdeční frekvence, dýchání. Dřišťál obecný má velmi tvrdé dřevo, které se využívalo z řezbářství a truhlářství.
Blog
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?