Cholesterol
Cholesterol je voskovitá látka, kterou naše tělo potřebuje k výstavbě buněk a tvorbě vitamínů a dalších hormonů. Cholesterol tvoří naše játra a zbytek příjímáme ve stravě. V první řadě pomáhá vstřebávat některé vitamíny, zejména vitamin D, dále je důležitý pro tvorbu hormonů a žluče. Cholesterol je nezbytný protože tvoří a udržuje buněčné membrány a struktury, nezbytný pro tvorbu hormonů: kortizolu, testosteronu, estrogenu, progesteronu, používá se k výrobě žluči v játrech, izoluje nervové buňky, potřebný k výrobě vitamínu D a snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.
Hodnota celkového cholesterolu v krvi by u dospělého neměla přesáhnout 5,0 mmol/l. Za zvýšenou hladinu se považuje hodnota od 5,0 do 6,2 mmol/l, nad 6,2 mmol/l jsou hodnoty rizikové.
Zvýšené hodnoty cholesterolu je jedním z nejčastějších onemocnění na světě. O problému se hovoří, jsou-li zvýšené hodnoty LDL cholesterolu. Nicméně dnes už se ví, že samotné zvýšení hladiny LDL není problémem, ale problém nastává ve chvíli, kdy cholesterol vlivem zánětu oxiduje. Oxidovaný LDL (oxLDL) byl studován již více než 30 let. Od objevu oxidovaného LDL se na toto téma objevilo přes 5000 článků. Oxidovaný lipoprotein s nízkou hustotou (OxLDL) může podporovat zánět a ukládání lipidů v arteriální stěně. OxLDL se ukázal jako rizikový faktor pro srdeční onemocnění a ztučnění jater Samotný cholesterol by tedy bez zánětu byl jen poloviční problém. Zánět se tak do velké míry podílí na kornatění tepen a rozvoji negativních účinků cholesterolu. To znamená, že prevence srdečně-cévních chorob spočívá v testování a snižování systémového zánětu.