Butyrát
Název butyrátu pochází ze starověkého řeckého slova pro máslo. Je to proto, že Řekové si všimli, že jak máslo nebo mléko žlukne, získává silný zápach, což je částečně způsobeno produkcí butyrátu v mléce. Butyrát vzniká v tlustém střevě jako vedlejší produkt metabolismu rozpustné vlákniny.
Butyrát je mastná kyselina s krátkým řetězcem produkovaná střevním bakteriemi, když rozkládají vlákninu. Tento metabolit má v lidském těle mnoho důležitých funkcí, zejména pro zdraví trávení, podporuje zdraví mozku a chrání před nemocemi.
Jednou z hlavních výhod butyrátu pro střeva je to, že je hlavním zdrojem paliva pro buňky lemující tlusté střevo, zvané kolonocyty. Bez něj by tyto buňky jednoduše nepřežily a střevní prostředí, ve kterém se střevním mikrobům daří, by neexistovalo.
Je to proto, že kolonocyty, když fungují efektivně, udržují střeva bez kyslíku a poskytují dokonalé prostředí pro rozkvět vašich střevních mikrobů. Butyrát také reguluje přirozený pohyb potravy střevem a zvyšuje průtok krve do tlustého střeva.