Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

Astaxanthin a jeho účinky

Pokud bychom měli jmenovat krále antioxidantů, Astaxanthin by byl jasným vítězem. Jde totiž o nejsilnější antioxidant, který byl v přírodě objeven. Má mnoho pozitivních účinků na náš organismus - včetně těch antioxidačních a protizánětlivých. Pojďme si tento zázrak přírody představit.

Co je Astaxanthin?

Astaxanthin je karotenoid, díky kterému mají lososi, humři nebo plameňáci sytě oranžovo-červenou barvu. Tito živočichové získávají astaxanthin ve své stravě z planktonu nebo korýšů, kteří astaxanthin nashromáždili. V životě lososů hraje astaxanthin velmi důležitou roli, protože podporuje jejich tukovou tkáň a to právě díky vysoké koncentraci astaxanthinu, která jim umožňuje přežít ve velmi drsných podmínkách. silné antioxidační, protizánětlivé a imunitu posilující vlastnosti. Má pozitivní vliv na mozek, mitochondrie, DNA, oči, kardiovaskulární systém, imunitní systém, stárnutí buněk, mužskou plodnost, sportovní výkon, svaly a klouby.

Ačkoli je astaxanthin v přírodě běžným antioxidantem, jeho koncentrace je často poměrně malá. Výjimku tvoří jedna sladkovodní řasa. Největší množství astaxanthinu totiž obsahuje řasu
Haematococus pluvialis (Chlorophyceae, Volvocales). Ta za určitých podmínek astaxanthin produkuje. Astaxanthin slouží jako její ochrana v často drsných podmínkách. Chrání řasu například před UV zářením a díky astaxanthinu je řasa schopna přežít i celé roky.
 

 

Přednosti astaxanthinu oproti jiným antioxidantům:

  • Prochází hematoencefalickou bariéru a tím přináší antioxidační ochranu mozku.
  • Přechází hematoretinální bariéru a tím přináší antioxidační a protizánětlivou ochranu očím.
  • Odstraňuje více volných radikálů, než jakýkoliv jiný antioxidant.
  • Funguje jako supersilný antioxidant v neutralizaci přebytečného singletového kyslíku.
  • Putuje tělem a přináší antioxidační a protizánětlivou ochranu všem orgánům.
  • Potlačuje zánětlivé markery.
  • Silně pohlcuje UVB záření.
  • Snižuje poškození DNA.
  • Nemá pro-oxidační účinky – jde o čistý antioxidant.
  • Váže se na svalovou tkáň.

Astaxanthin a jeho antioxidační působení 

Antioxidanty pomáhají neutralizovat volné radikály, což jsou nestabilní molekuly, které jsou spojeny s rozvojem řady degenerativních onemocnění včetně rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění, kognitivních poruch, poruch imunitního systému, šedého zákalu a makulární degenerace. V tomto nám pomáhají antioxidanty . Ty neutralizují volné radiály a dávají tak celý systém do rovnováhy.
Navíc, na rozdíl od svých karotenoidních protějšků, astaxanthin nepůsobí ve vysoké koncentraci jako "prooxidant". Jiné karotenoidy se ve vysoké koncentraci mohou obrátit proti nám a působit jako prooxidant. To znamená, že spustí řetězec nežádoucích účinků, které mají blokovat.



Astaxanthin a jeho protizánětlivé vlastnosti

Role astaxanthinu nespočívá jen v jeho antioxidačním působení, ale také v jeho protizánětlivých vlastnostech. Zánět je problém, za kterým stojí většina chronických onemocnění a to i řady vážnějších chorob. Astaxanthin pomáhá inhibovat zánětlivost v těle a tím i rozvoji onemocnění. 

1.) Astaxanthin a zdraví očí
Jelikož je astaxanthin schopen prostoupit hematoencefalickou bariéru, velmi významně se podílí na lepším zraku a buněčném zdraví očí. Může tak pomoci s makulární degenerací očí, bolestmi očí, při glaukomu nebo diabetické neuropatii. 

2.) Astaxanthin a zdraví mozku
Vědci, kteří se zabývají neurodegenerativními onemocněními, hledali po celá léta antioxidant, který je schopný bojovat s volnými radikály a oxidačním poškozením v mozku. Už se vědělo, že poškození volnými radikály v mozku, vede k poklesu kognitivních funkcí – a ANTIOXIDANTY TOMUTO POŠKOZENÍ ZABRAŇUJÍ. Pokud by to antioxidanty nedokázaly včas zastavit, mohlo by dojít k selhání kognitivních funkcí. Výzvou pro vědce bylo, že většina přírodních antioxidantů, jako je vitamín E, nejsou schopny proniknout až do mozku (přes hematoencefalickou bariéru). A jak již víme, astaxanthin to dovede. Snižuje zánětlivost, což v dlouhodobém horizontu může znamenat snížení rizika rozvoje demence nebo Alzheimerovy choroby. 

3.) Astaxanthin a zdraví pokožky
Péče o pokožku je na prvním místě pro většinu z nás, protože je jedním z viditelnějších znaků těla. Když vše správně funguje a tělo má živiny, které potřebuje, prvním znakem je zdravá a zářivá pleť. Proto je astaxanthin velkým pomocníkem pro všechny, kteří chtějí zmírnit dopad stárnutí na pokožku a zamezit vzniku vrásek. 

Astaxanthin podporuje zdraví pokožky hned několika způsoby. V první řadě
chrání pokožku před UV zářením, zároveň udržuje hydrataci pokožky a studie také prokázaly účinnost astaxanthinu při léčbě psoriázy (lupénky) a atopické dermatitidy. Užívání astaxanthinu v průběhu jara připravíte svou pokožku na dopad slunečních paprsků během letních měsíců.


4.) Astaxanthin a regenerace
Astaxanthin zabraňuje hromadění laktátu a sportovci po celém světe jej s oblibou používají jako doplněk stravy. Zvyšuje sportovní výkon, minimalizuje poškození svalů, únavu a podporuje regeneraci.

To jsou jen některé z mnoha pozitivních účinků astaxanthinu na organismus. Kromě toho také astaxanthin pomáhá při zánětu gastrointestinální membrány
způsobený bakterií Helicobacter Pylori. Helicobacter pylori (H. pylori) jsou bakterie, které má mnoho z nás v žaludku, i když ne vždy se mohou projevit v celé své síle. Infekce H. pylori mohou způsobit peptické vředy nebo gastritidu.

Na trhu najdete jak syntetické tak přírodní formy Astaxanthinu. Doporučuji dát přednost těm přírodním, které jsou extrahovány z řasy, protože právě na ten se váží veškeré studie, kterými astaxanthin prošel. Ohledně užívání a účinků syntetické verze nejsou studie. Jeho výroba je sice levná, ale o účincích se toho moc neví.

Astaxanthin je vhodný k dlouhodobému užívání, takže je ideální jako podpůrná léčba
chronických zánětlivých onemocnění, mezi které patří revmatoidní artritida nebo syndrom karpálního tunelu. Jedná se o antioxidant rozpustný v tucích, proto jej doporučujeme užívat s jídlem, aby došlo k lepšímu vstřebávání. Další alternativou je hledat doplněk stravy, který obsahuje přírodní nebo mastné kyseliny, které pomohou maximalizovat vstřebatelnost astaxanthinu.
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin: Nová naděje pro zdraví buněk
Fisetin je přírodní flavonoid, který se vyskytuje v některých druzích ovoce a zeleniny, například v jahodách, jablkách, kiwi, rajčatech či cibuli. Tato sloučenina se těší rostoucímu zájmu díky svým potenciálním přínosům pro zdraví, zejména v oblasti stárnutí a podpory buněčných funkcí.
Chyby v péči o pleť
Chyby v péči o pleť
Správná péče o pleť je klíčem k zdravému a zářivému vzhledu. Přesto se mnozí dopouštějí chyb, které mohou pleť poškodit nebo zhoršit její stav. Podívejme se na nejčastější omyly, kterým je dobré se vyhnout.
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika: Výživa pro vaše střeva a zdraví
Prebiotika jsou jedním z nejdůležitějších faktorů pro udržení zdravého trávicího systému. Na rozdíl od probiotik, což jsou přímo živé mikroorganismy, prebiotika představují nestravitelnou složku potravy, která slouží jako výživa pro prospěšné bakterie ve střevech. Proč jsou tak důležitá a kde je najdeme?
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla: Zdravější alternativa cukru
Přírodní sladidla získávají stále větší oblibu jako alternativa k rafinovanému cukru. Nabízejí sladkou chuť, ale často s nižším obsahem kalorií a lepšími nutričními vlastnostmi. Navíc mohou být šetrnější k našemu tělu a méně zatěžující pro hladinu krevního cukru. Jaké druhy přírodních sladidel existují a v čem jsou jedinečné?

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z