Achillea Asiatica
Českým názvem řebříček čínský nebo také řebříček mongolský. Rostlina pojmenovaná po mytologickém hrdinovi patří do čeledi hvězdnicovitých a pochází ze Severní Ameriky, dále se vyskytuje v Mongolsku, Číně a na Sibiři. Řebříček používaný jako léčivá bylina po tisíce let, má dlouhou historii používání v systémech tradiční medicíny mnoha starověkých kultur. Ve skutečnosti je tak starověký, že byl nalezen mezi jinými léčivými bylinami na neandrtálském pohřebišti v Iráku, pocházejícím z doby kolem 60 000 př.nl.
Řebříček je známý jako „styptikum“ – svíravá bylina, která zastavuje krvácení. Jeho schopnost hojení ran pochází především z alkaloidu achillein , který usnadňuje koagulaci krve, což vede k rychlému uzavření rány.
Aby se minimalizovalo riziko infekce, řebříček aktivuje krevní destičky v postižené oblasti, které tvoří ochrannou vrstvu, která chrání tělo před bakteriemi způsobujícími infekci. Má silné antimikrobiální vlastnosti, které lze vysledovat až k terpenům v jeho esenciálním oleji, účinně zabíjející bakterie, když je aplikován na ránu. Přirozené analgetické a protizánětlivé vlastnosti této byliny ji předurčují k použití na drobné řezné rány a popáleniny, podporuje hojení a zároveň zmírňuje bolest a zánět.
Používá se květ i nať a to především k hojení ran, léčbě revmatické artritidy, akutního zánětu střev a žaludku, zvyšuje ochranou sliznici žaludku a působí jako výborný dezinfekční prostředek ústní dutiny. Běžně je používán do koupele, protože má antiseptické a čistící účinky. Je používán i k čištění pleti.
Obsahuje třísloviny, fenoly, flavonoidy a silice. Pro léčebné účely se nejčastěji se používá odvar, a v kosmetickém průmyslu se extrakt používá do produktů osobní hygieny.