Kliknutím zde přejdete na BrainMarket.cz

10 vědecky podložených přínosů hořčíku

Hořčík je považován za čtvrtý nejhojnější minerál v lidském těle a je to zejména proto, že je nezbytný nejen pro mozek, ale i celé tělo. Je pravděpodobné, že ze stravy nedokážeme vstřebat tolik, kolik by naše tělo potřebovalo. Zde je 10 benefitů hořčíku, které se opírají o důkazy.

Hořčík se podílí na stovkách biochemických reakcí v našem těle

Hořčík je minerál, který se nachází v zemi, moři, rostlinách, zvířatech a lidech. Asi 60% obsahu hořčíku v těle najdeme v kostech, zatímco zbylých 40% se nachází ve svalech, měkkých tkáních a tekutinách včetně krve. (1) Hořčík je nezbytný pro každou buňku v těle, protože je součástí biochemických reakcí, kterou nepřetržitě provádějí enzymy. Ve skutečnosti se hořčík podílí na více než 600 reakcích v našem těle a to včetně (2):

  • Vytváření energie - hořčík pomáhá přeměnit stravu na energii.
  • Tvorba proteinů - podílí se na tvorbě proteinů z aminokyselin.
  • Údržba genu - pomáhá vytvářet a upravovat DNA a RNA (Ribonukleová kyselina).
  • Pohyby svalů - je součástí kontrakce a uvolnění svalů.
  • Regulace nervového systému - pomáhá regulovat neurotransmitery, které odesílají zprávy do celého mozku a nervového systému.

Může zvýšit výkon při cvičení

Během jakékoli pohybové aktivity je zapotřebí navýšit i příjem hořčíku. Příjem by měl být vyšší asi o 10-20% (3). Hořčík pomáhá převádět cukr v krvi do svalů a tím odstraňovat laktát, který se během cvičení může hromadit ve svalech a poté způsobovat bolesti (4). Studie prokázaly, že doplnění hořčíku může zvýšit výkonnost cvičení u sportovců, starších osob, nebo u osob s chronickým onemocněním (5 , 6, 7 ).


Hořčík bojuje proti depresivním stavům

Hořčík hraje podstatnou roli ve fungování mozku a nízké hladiny hořčíku jsou spojeny s rizikem propuknutí deprese (8). Někteří odborníci se domnívají, že nízká hladina hořčíku v naší stravě může působit jako spouštěč depresí a duševních chorob (9). 



Prospívá proti cukrovce 2. typu

Studie naznačují, že přibližně 48% lidí s diabetem 2. typu má nízkou hladinu hořčíku v krvi (10). Kromě toho výzkum ukazuje, že lidé s nízkým příjmem hořčíku mají i vyšší riziko vzniku diabetu (11).


Hořčík pomáhá snižovat krevní tlak

U lidí s vysokým krevním tlakem studie ukazují, že užívání hořčíku může snižovat krevní tlak (12, 13, 14).


Protizánětlivé účinky

Dlouhodobý nízký příjem hořčíku je spojen s chronickými záněty, které jsou jedním z faktorů stárnutí, obezity a následných chronických onemocnění (15, 16, 17). Suplementace hořčíku může pomoci snížit CRP a další příznaky zánětů u starších dospělých, lidí s nadváhou a osob s prediabetem (18, 19, 20). 


Hořčík pomáhá proti migréně

Migréna je vysilující stav, kdy se kromě bolesti hlavy objeví také nevolnost, zvracení a zvýšená citlivost na světlo a hluk. Někteří vědci se domnívají, že lidé trpící migrénami, mají i deficit hořčíku (21). Navíc potraviny bohaté na hořčík zmírňují příznaky migrény (22).


Snižuje odolnost proti inzulínu

Inzulínová rezistence je jednou z hlavních příčin metabolického syndromu a diabetu 2. typu. Vyznačuje se zhoršenou schopností svalových a jaterních buněk absorbovat cukr z krevního řečiště. Hořčík hraje v tomto klíčovou roli a mnoho osob s metabolickým syndromem trpí jeho nedostatkem (23). Kromě toho vysoká hladina inzulínu, která doprovází inzulínovou rezistenci, vedou také k vylučování hořčíku močí, což dále snižuje jeho hladinu (24). 


Pomáhá zmírnit příznaky PMS

PMS neboli premenstruační syndrom je jednou z častých poruch u žen v plodném věku. Mezi hlavní příznaky patří zadržování vody, bolesti břicha, únava a podrážděnost. Bylo prokázáno, že právě příjem hořčíku pomáhá zlepšit náladu, snižuje zadržování vody a další příznaky PMS (25, 26). 


Obsah hořčíku ve stravě

Doporučená denní dávka hořčíku je 400-420 mg denně pro muže a 310-320 mg pro ženy v závislosti na pohybové aktivitě. Potraviny s vysokým obsahem hořčíku jsou například ryby, konkrétně makrela, halibut, losos a dále hořká čokoláda, dýňová semínka, fazole, špenát, mandle, kešu ořechy a avokádo.

Derma roller: Efektivní řešení pro muže proti vypadávání vlasů
Derma roller: Efektivní řešení pro muže proti vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů je pro mnoho mužů velkým problémem, který ovlivňuje nejen vzhled, ale i sebevědomí. Jedním z inovativních řešení, které získává na popularitě, je derma roller na vlasy. Tato jednoduchá pomůcka s drobnými mikrojehličkami stimuluje pokožku hlavy, podporuje růst vlasů a pomáhá zlepšit absorpci účinných látek z vlasové péče. Jak ale přesně funguje a jak jej správně používat?
D-Manóza: Přírodní podpora zdraví močových cest
D-Manóza: Přírodní podpora zdraví močových cest
D-Manóza je přírodní cukr, který se v posledních letech stal populárním doplňkem pro podporu zdraví močových cest. Často se spojuje s brusinkami, které jsou tradičně využívány k boji proti infekcím močového měchýře. Jak D-manóza funguje, jak se liší od běžného cukru a proč ji tolik lidí považuje za účinnou alternativu antibiotik?
Multiminerály: Základ optimálního zdraví
Multiminerály: Základ optimálního zdraví
Multiminerály jsou doplňky stravy obsahující široké spektrum esenciálních minerálů, které tělo potřebuje pro správné fungování. Minerály jsou nezbytné pro řadu biologických procesů, včetně podpory kostí, svalů, nervového systému, metabolismu a imunitního systému. Zatímco některé z nich přijímáme běžnou stravou, moderní životní styl často vede k jejich nedostatku, což může negativně ovlivnit zdraví.
Zdravý chrup: Praktické tipy pro silné a krásné zuby
Zdravý chrup: Praktické tipy pro silné a krásné zuby
Zdravé zuby nejsou jen estetickou záležitostí, ale také klíčem k celkovému zdraví. Správná ústní hygiena pomáhá předcházet kazům, zánětům dásní i vážnějším onemocněním, která mohou ovlivnit celé tělo. Jak tedy o svůj chrup pečovat co nejlépe?

Vyhledejte složení

1 2 3 4 5 6 a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z